Že nevíte o co jde? Eurostar Software Testing konference probíhá již od roku 1993 a jedná se o nejznámější konferenci mezi testery po celé Evropě. Třídenní akce je nabitá přednáškami a workshopy ze všech oblastí testingu, které si jenom dovedete představit.

Chceme, aby se naši lidé vzdělávali, udržovali si přehled o nejnovějších trendech a poskytovali tak klientům opravdu profesionální úroveň služeb. Na konferenci jsme vyslali kolegy, aby načerpali informace a stali se tak studnicí vědomostí z tohoto světa :-)  

O akci nám víc pověděl Martin Ventluka, který se testingu věnuje 20 let a je naším Senior Test Manažerem 

Martine, pověz nám prosím něco obecně o konferenci. Jak na Tebe působila?

Konference trvala tři a půl dne a byl to každopádně zajímavý zážitek. Člověk vypadl z projektu a přišel na jiné myšlenky, začal se na věci dívat zase z odstupu a různých pohledů. Najednou si uvědomil, jak je ten "píseček v Praze" malý a problémy malicherné. Jak by mohl dělat spoustu zajímavých věcí, ale naráží na ty samé problémy, které se opakují v každé firmě. Špatné procesy, neochota měnit věci a vylepšovat, hlášky typu "takhle se to dělalo vždycky, testy nejsou důležité, nějak to udělejte, potřebuji to dostat do produkce co nejdříve…"

Jak probíhaly přednášky?

Přednášky probíhaly celý den, nejdřív byla key-note s hlavním speakerem, pak byly s přestávkami další přednášky a workshopy, které běžely na pěti úrovních paralelně, takže bylo rozhodně z čeho vybírat. Všude zněla angličtina, nejzábavnější pro mě byla asi německá verze :-)

Co tě nejvíce zaujalo?

Z celého dne mě zaujala nejvíce úvodní Keynote. Střílela trefně do IT tématiky – jak do tzv. „fuck-upů“, tak do dogmat nebo do slabých stránek. Jako příklad mi utkvěla v hlavě AI, která se naučila analyzovat  lékařské snímky a začala tak predikovat zvýšené riziko smrti – jen nikdo z tvůrců není schopen říci, na základě čeho – nelze tedy vždy včas zasáhnout.

Celá přednáška vlastně pouze otvírala témata a nutila se zamyslet, že IT nemá vždy jen jednu skvělou (světlou) stranu, ale i tu tak trochu „temnou“ stranu (stranu síly) a měli bychom si zachovat zdravý rozum a kritické myšlení.

Setkal ses tam s nějakým tématem, které tě překvapilo nebo vyvedlo z rovnováhy?

Ano, byl to konflikt dvou názorových proudů, konkrétněji ten první. Tvrdil, že testování budoucnosti je jasně automatizace a programování. Kdo tohle nezvládne, ať už tester nebo firma, končí. (Skoro mě polil mráz po zádech, nejsem vymírající dinosaurus?) Hned ten druhý mě však uklidnil. Testy nejsou jen o automatizaci. Někdo to celé musí vymyslet, naplánovat, definovat a spravovat data, dohodnout součinnost, reportovat a spolu s BUS určovat priority. Takže, na poli testování budu asi přece jen ještě chvíli něco platný :-)