Letošní test camp byl hurá akce. Nejprve to vypadalo, že ho ani nebudeme pořádat, ale nakonec se nám povedlo ho v rekordní době uvést do provozu. Díky materiálům, zkušenostem z minulých ročníků a především našim lektorům, kteří se toho chopili se vší silou, jsme ho dokázali rozběhnout za necelých 14 dní, ve kterých musela proběhnout propagace, pohovory s kandidáty a jejich výběr.

Test camp byl koncipován jako 3týdenní výukový program, který byl složen z odpoledních workshopů, samostudia, praktických úkolů a jejich kontroly a nakonec závěrečnými pohovory, při kterých si studenti zkusili, jak může probíhat reálný pohovor na juniorní testerskou pozici. Během této doby si studenti prošli základy testování, test analýzou, SQL, aplikací Postman, jakožto boomem v automatizaci a také exekucí testů.

IMG 6769 

Co na to organizátoři?

„Celá situace byla značně ztížená tím, že nám na začátku vybouchnul hlavní organizátor a zároveň lektor Jirka Kvasnička,“ komentuje celou situaci Anna Skřečková, kolegyně z HR, která byla již při 1. ročníku Test campu tou, která se nejen starala o to, aby vše běželo hladce, ba co víc „odpohovorala“ společně s lektory všechny kandidáty a poté také úspěšně zakončující účastníky školičky. Den před začátkem test campu totiž skončil náš QA manažer v nemocnici a tudíž nebylo jisté, zda se bude moci účastnit přednášek, které měl vést. (Nebojte, nyní je v pořádku :)

Jirka se pak k celé situaci vyjadřuje: "Když jsem s požadavkem na školičku přišel, tak jsem netušil, co nás všechny čeká. Bral jsem to spíše jako zkušenost. Anička, Marek i Tom už tím prošli, já jsem byl nový. Budu se učit, říkal jsem si… Přípravy ale byly pekelné, protože jsem měl před dovolenou a tak nezbývalo, než fungovat do noci. Byly i chvíle, kdy jsem ztrácel naději, že se to dá stihnout, ale podařilo se! Velké poděkování patří především Tomovi, Aničce a Markovi, kteří si vzali na sebe více práce, aby vykryli moje „povalování se“ ve špitále. Dále patří díky Janě Kabourkové a Markovi Mikelovi, kteří nám také hodně pomohli. Ze začátku jsem měl opravdu špatný pocit – doslova jako třetí brankář na mistroství světa. Celou dobu trénuješ, abys pak nenastoupil ani v jednom zápase a dostaneš na krk medaili. Nakonec to nebylo tak strašné a zapojil jsem se v druhé i třetí třetině a stálo to za to… Největší radost jsem měl z těch lidí, kteří se na školičku přihlásili. Opravdu úžasná parta a i když se nám asi nepodaří zaměstnat všechny, tak na pivo bych zašel s každým z nich. Teď zbývá jen načerpat síly, poučit se z minulého běhu a můžeme rozjet další školičku, bude-li třeba."

Z pohledu dalšího z našich školitelů, Tomáše Přibyla, bylo rozběhnutí Test campu v tak krátké době sice náročné, ale stálo to za to, protože se sešla parta fajn lidí. A co viděl jako největší nevýhodu? „Někteří uživatelé neměli vůbec počítač, takže jsme jim je museli půjčit, tím pádem se ale sešli lidé, kteří měli Linux, Windows i Mac, tudíž se to muselo všechno rozběhat na všech počítačích.“

A z pohledu účastníků?

Účastníků bylo 20, z čehož se do finále dostalo 15 lidí. Někdo workshop nestíhal časovou náročnost Test campu, někdo se musel odhlásit ze zdravotních důvodů. Studenti ale hodnotí Test camp víceméně kladně, mezi highlight věci, kgteré se jim u nás líbily, patřila fajn atmosféra, přátelský přístup, kompetence přednášejících nejen z hlediska znalostí a zkušeností, ale také z hlediska rétorického... a občerstvení :)

Mezi věci, které bychom mohli vylepšit, patří naopak zavedení Day off, který by si prý studenti zasloužili na vstřebání nových informací a vytvoření video tutoriálů. 

Tak třeba se to přístí ok povede!

Speciální díky patří kolegům podílejících se na organizaci

Jirka Kvasnicka kopie kopie Jiří Kvasnička za leadership v průběhu celého projektu
anna skreckova Anna Skřečková za kompletní organizaci včetně mnohdy vyčerpávající administrace a pohovorování
TomasPribyl Tomáš Přibyl za úderničinu, kterou převzal od Jirky, když nemohl
MaraSoukup 239x240 Marek Soukup za původní myšlenku Test campu a předání svých znalostí studentům 
JanaCermakovaIII kopie Jana Kabourková za pomoc v organizaci a lektoring 
marek mikel Marek Mikel za pomoc v organizaci a lektoring

 

Poslechněte si, jak vše probíhalo

 

 

Fotogalerie